#Porady

Jakie drewno wybrać na meble?

Popularność drewna nie maleje na przestrzeni lat. Meble drewniane są ponadczasowe, odporne na zmianę mody i gustów kupujących. Dodatkowo - są bardzo wytrzymałe, służą nabywcom dłużej, niż trwa ich potrzeba korzystania z mebla. Meble drewniane bardzo często mają swoje drugie i trzecie życie, można je odnawiać i zmieniać ich parametry, typu: kolor, kształt. Ale pozostaje pytanie: jaki rodzaj drewna wybrać do swojego mieszkania? Artykuł poniżej przybliży to zagadnienie.

Rodzaje drewna stosowanego do produkcji mebli

W zależności od rodzaju produktu, sposobu jego użytkowania, ekonomiki - dobierane są do różne rodzaje drewna. Przykładowo, do wykonania podłóg, zaleca się wykorzystywanie drewna twardego (np. dąb). Deski podłogowe wykonane z drewna miękkiego byłyby mniej odporne na niezmienność swoich parametrów; drewno miękkie na podłodze byłoby łatwiej obić / odgnieść ciężkim przedmiotem, zarysować ostrym obcasem z buta i zetrzeć przez to lakier ochronny z powierzchni desek. Ale już inaczej wygląda sytuacja w przypadku np. mebli do sypialni.

Parametry fizyczne drewna stosowanego do mebli sypialnianych

SOSNA (drewno sosnowe)
Gęstość objętościowa: 550 [kg/m3]
Wytrzymałość na zginanie: 78 [MPa]
Sosna tzw. sęczna ma wytrzymałość na zginanie mniejszą o ok 16% od sosny bezsęcznej

BRZOZA (drewno brzozowe)
Gęstość objętościowa: 650 [kg/m3]
Wytrzymałość na zginanie: 125 [MPa]

BUK (drewno bukowe)
Gęstość objętościowa: 730 [kg/m3]
Wytrzymałość na zginanie: 105 [MPa]

DĄB (drewno dębowe)
Gęstość objętościowa: 710 [kg/m3]
Wytrzymałość na zginanie: 93 [MPa]

MEBLE SOSNOWE
Obróbka sosny

Drewno sosnowe jest wdzięczne w obróbce. Do przycinania desek sosnowych można wykorzystać piły z tarczami posiadające tzw. standardowe spieki. Struganie sosny także nie jest trudne, z deskami sosnowymi dają sobie radę noże wykonane ze stali o zwykłej twardości. Nieco bardziej kłopotliwe może być samo szlifowanie sosny; w przypadku desek o dużej zawartości żywicy żywot papierów ściernych jest stosunkowo krótki. Z uwagi na swoje mocne usłojenie, bejcowanie desek sosnowych na wybrany kolor może dać końcowy efekt tzw. zebry – bejca po prostu inaczej wchłania się w słoje twardsze i miękkie. W sośnie dość trudno jest uzyskać efekt tzw. postarzania mebla poprzez szczotkowanie: wybieranie miększych frakcji drewna za pomocą szczotek nie daje spektakularnego efektu.
Meble z sosny
Meble z sosny to jedne z najpopularniejszych produktów. Naturalna sosna ma żółtawy odcień, ale z czasem ciemnieje, dając efekt różnobarwny. Klienci lubią „bijące od nich ciepło”; meble sosnowe stwarzają przyjemny i optymistyczny klimat w pomieszczeniu, w którym są ustawione. Łóżko sosnowe dla dziecka do doskonały i trwały produkt, który będzie służył na lata. Klienci dysponujący ograniczonym budżetem docenią meble sosnowe za to, że są relatywnie tańsze od mebli np. bukowych czy też dębowych, ale są o wiele bardziej wytrzymałe w porównaniu z meblami wykonanymi z tzw. płyty meblowej. Meble sosnowe można - nawet po wielu latach - odświeżać poprzez np. ponowne lakierowanie czy też całkowitą zmianę koloru. Łóżka wykonane z sosny, pomimo niektórych opinii, mogą być bardzo wytrzymałe. Ale warunkiem gwarantującym dużą nośność sosnowego łóżka będą odpowiednio duże przekroje desek użytych do produkcji, rozstaw i grubość listew stelażowych oraz sposób łączenia desek nośnych łóżka ze szczytami bocznymi – połączenia koniecznie na śruby (a nie na zaczepy, kołki, wkręty). Pytajmy o te rzeczy podczas zakupu łóżka sosnowego i wybierajmy produkty odpowiedniej jakości.

W ofercie mebli sosnowych można wyróżnić:
ŁÓŻKA SOSNOWE
ŁÓŻKA PIĘTROWE SOSNOWE

KOMODY SOSNOWE
SZAFKI NOCNE SOSNOWE
SZAFY SOSNOWE

SZAFKI RTV SOSNOWE
BIURKA SOSNOWE
REGAŁY SOSNOWE


MEBLE BRZOZOWE
Obróbka brzozy

Podobnie jak sosna, brzoza bez problemu poddaje się obróbce mechanicznej. Jej obróbka nie wymaga specjalnie dedykowanych maszyn i narzędzi stolarskich. Ale należy zwracać uwagę na warunki składowania tarcicy brzozowej. Brzoza surowa może być podatna działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych. Uwagi wymaga także proces suszenia drewna brzozowego, zbyt szybkie suszenie może powodować wypaczenie drewna.
Meble z brzozy
Patrząc na parametry mechaniczne drewna brzozowego, drewno brzozowe powinno być absolutnym hitem sprzedażowym. Jest twardsze od sosny, jest bardziej wytrzymałe na zginanie niż buk i dąb (!) i dodatkowo bardzo elastyczne, materiał idealny! Brzoza była i jest uważana za drzewo szczególne w medycynie ludowej. Zbawienne działanie ma sok z brzozy, a bezpośredni kontakt z drzewem brzozowym poprawia nastrój i łagodzi stres. Naturalne drewno brzozowe ma żółtawo-biały odcień. Przyczyn mniejszej popularności drewna brzozowego w produkcji mebli należy dopatrywać w prozaicznym powodzie: większość tartaków w swojej ofercie ma przeważnie świerk, sosnę, rzadziej buk a bardzo rzadko dębinę. O brzozę jest w zakupie trudniej, choć cenowo jest generalnie tańsza od buka i dębu. Odczarujmy brzozę dla przemysłu meblarskiego i dla Klientów, to wspaniały materiał o idealnych parametrach!
W ofercie mebli brzozowych można wyróżnić:
ŁÓŻKA BRZOZOWE
KOMODY BRZOZOWE
SZAFKI NOCNE BRZOZOWE
SZAFKI RTV BRZOZOWE


MEBLE BUKOWE
Obróbka buka (buczyny)
Formatowanie, przycinanie, szlifowanie buka wymaga przystosowania linii technologicznej pod drewno twarde. Tarcze pił muszą posiadać odpowiednie spieki, a noże strugające muszą mieć większą twardość stali. Drewno bukowe można pokryć bejcami, olejami – a uzyskany kolor końcowy wygląda na bardziej jednorodny, niż w przypadku bejcowanej sosny, czy też brzozy.
Meble z buka
Meble bukowe są cenione przez Klientów za swoją trwałość i wytrzymałość. Stanowią ozdobę sypialni, ale też pokojów dziennych, jak i gabinetów. Drewno bukowe jest odbierane przez Klientów jako klasycznie eleganckie. Meble bukowe sprawiają wrażenie bardzo stabilnych. Użytkowanie mebli z drewna bukowego jest całkowicie bezproblemowe, to są produkty na długie lata, najwyższej jakości.
W ofercie mebli bukowych można wyróżnić:
ŁÓŻKA BUKOWE
ŁÓŻKA PIĘTROWE BUKOWE
KOMODY BUKOWE
KANAPY BUKOWE
SZAFKI NOCNE BUKOWE
SZAFY BUKOWE
SZAFKI RTV BUKOWE
BIURKA BUKOWE
TOALETKI BUKOWE

MEBLE DĘBOWE
Obróbka dębu (dębiny)
Formatowanie, przycinanie, szlifowanie dębu – podobnie jak w przypadku buka, wymaga przystosowania linii technologicznej pod drewno twarde. Drewno dębowe można pokryć bejcami, olejami. W przypadku drewna dębowego ciekawą alternatywą jest opcja tzw. szczotkowania dębu, zwana inaczej efektem „postarzania”.
Meble z dębu
Meble z dębu to z pewnością piękno i majestat. Klasyka, wytrzymałość i siła w jednym. Dąb ma doskonałą odporność na ścieranie, dlatego też może być stosowany jako materiał na podłogi. Szczotkowanie dębu, wraz z możliwością wybarwienia na wybrany kolor, umożliwia uzyskać spektakularny i niepowtarzalny efekt. „Wadą” mebli dębowych może być cena – nie są może najtańszą propozycją na rynku, ale już na pierwszy rzut oka można zauważyć różnicę pomiędzy dębem, a meblami wykonanymi z innych gatunków drewna.
W ofercie mebli dębowych można wyróżnić:
ŁÓŻKA DĘBOWE
KOMODY DĘBOWE
SZAFKI NOCNE DĘBOWE
SZAFY DĘBOWE
SZAFKI RTV DĘBOWE
BIURKA DĘBOWE
TOALETKI DĘBOWE

  

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowe konto