#Porady

Jak wybrać materac dla dziecka?

Jak wybrać materac dla dziecka?

Wybór materaca dla dziecka wcale nie jest oczywisty. Bardzo często rodzice, którzy mają własny materac w sypialnianym łóżku, myślą o zakupie identycznego materaca dla dziecka. Czy takie podejście jest prawidłowe?

Nie, nie powinno się „z tzw. automatu” kupować materaca dla dziecka tylko dlatego, że materac jest wygodny podczas użytkowania przez dorosłych. Dziecko ma inną budowę ciała, niż osoba dorosła, ale także w inny sposób korzysta z materaca. Młodsze dzieci nie mają ustabilizowanej pozycji podczas snu i często „wędrują” po całej długości materaca. Wyobraźmy sobie, że materac ma budowę 7-strefową i standardową długość 200cm. Czy dziecko o wzroście 100cm wpasuje się w strefy twardości materaca? Oczywiście, że nie, zakup takiego materaca będzie błędem, i w najlepszym wypadku spowoduje zaburzenia snu, a w najgorszym razie może przyczynić się do problemów zdrowotnych, związanych z wadami postawy.

Jak więc wybrać materac dla dziecka? Jaki materac wybrać dla dziecka?

Jaki materac dla 2-latka?

Dzieci w wieku do 2 lat bardzo dużo śpią, sen stanowi znaczną część ich dnia. Chyba każdy rodzic słyszał o ryzyku tzw. śmierci łóżeczkowej, oznaczanej skrótem SIDS - „Sudden Infant Death Syndrome”. O co chodzi? Zbyt miękkie podłoże, na którym śpi noworodek, może spowodować zaburzenia oddechowe, zbyt mały dopływ powietrza. Dziecko odwracając główkę na bok „przyklei się” i odetnie sobie dopływ tlenu. Aby temu zapobiec, materac dla dziecka w wieku 2 lat musi spełniać odpowiednie kryteria. Przede wszystkim musi mieć odpowiednią twardość, zaleca się bardziej twarde materacyki. Wkład materaca może mieć matę kokosową, zwiększającą twardość, regulującą temperaturę snu oraz świetnie przepuszczającą powietrze. Górna warstwa materaca może mieć też odpowiednią strukturę, np. specjalne moletowania tworzące kanały powietrzne i zabezpieczające dziecko przed ryzykiem śmierci z powodu SIDS.

Poniżej znajdą Państwo polecane materacyki dla dzieci w wieku 0-2 lata.

Jaki materac dla 5-latka?

Dziecko w wieku 5-lat do już odkrywca świata. Pięciolatkowi mogą się jeszcze zdarzyć drzemki pośrodku dnia, ale większą część dnia zajmuje już mu aktywność poza łóżkiem. Ale łóżko z materacem może się też nagle okazać wspaniałym miejscem do zabaw, zwłaszcza – jeśli pokój dziecka nie jest jakiś specjalnie duży. Dziecko roznosi energia, dlatego dobry materac musi tą energię bez problemu „przyjąć” i nie ulec uszkodzeniu. Ale materac nie musi już być tak twardy, jak materac dla dziecka w wieku 0-2 lat.

Bardzo dobrze sprawdzają się materace piankowe. Pamiętajmy, pianka piance nierówna: najtańsze materaca mają w budowie tzw. piankę poliuretanową. Pianka poliuretanowa to podstawowy komfort, inwestycja na 2-3 lata. Jeśli planujemy użytkowanie materaca przez okres dłuższy, np. 5 lat – pomyślmy o piance wysokoelastycznej. Materace z lepszych pianek mają zwyczajowo też dłuższy okres gwarancji, niż 2 lata. Najdroższymi materacami w tej grupie wiekowej są materace lateksowe. Materace lateksowe są genialną opcją do samego spania, możliwie najlepiej dopasowują się do sylwetki dziecka. Wkład lateksowy jest praktycznie niezniszczalny, niestraszne mu skoki i harce. Ale ma jedną ogromną zaletę i zarówno wadę: lateks jest bardzo sprężysty: jeśli w ciągu dnia dziecko używa też materac do zabawy, np. jako miejsca do układania puzzli, kart itp. – lateks nie pomaga, szybko odbija. W takich przypadkach optymalnym rozwiązaniem będzie zakup materaca piankowego z dodatkiem lateksu. A dlaczego nie np. materac sprężynowy tzw. kieszeniowy? O wpływie stref twardości materaca kieszeniowego na kształtowanie sylwetki dziecka pisaliśmy we wstępie do artykułu. Ale jest jeszcze drugi aspekt – ekonomiczny. Sprężyny kieszeniowe są z natury komfortowe ale i delikatne; nie znoszą skakania, chodzenia po materacu. Jeśli nie chcemy wymieniać materaca dla dziecka w wieku 5 lat co parę miesięcy, nie kupujmy materaca kieszeniowego.

Poniżej znajdą Państwo polecane materace dla dzieci w wieku 5 lat.

Jaki materac dla 10-latka?

Dziesięciolatek to już duża dziewczynka i duży chłopiec. Waga dziecka może już wynieść 30-50 kg. Co to oznacza? Materac powinien mieć już większą wysokość. Materace o wysokości 8-10cm nie będą już bardzo komfortowe; liczy się zasada – im większa waga dziecka, tym powinno być „dalej od stelaża”, czyli materac powinien być wyższy, optymalnie ok 15cm.

W grupie polecanych materacy mamy: materace piankowe z pianki poliuretanowej i wysokoelastycznej, materace piankowe z dodatkiem lateksu oraz materace lateksowe, o wysokości około 15cm.

Poniżej znajdą Państwo polecane materace dla dzieci w wieku 10 lat.

Jaki materac dla 15-latka? Jaki materac dla nastolatka?

Materac dla nastolatka, to już prawie materac dla dorosłej osoby.

Można już celować w materace kieszeniowe, zwłaszcza te, które są tzw. bezstrefowe, czyli nie mają określonych stref twardości (nastolatek jeszcze rośnie). Z uwagi jednak na charakterystykę używania przez nastolatków materaca nie tylko do spania (materac będzie także siedziskiem do przyjmowania gości), preferowane są materace piankowe. Zwiększa się jednak sugerowaną wysokość materaca, idealnie powyżej 15cm grubości, optymalnie 18-20cm.

Poniżej znajdą Państwo polecane materace dla nastolatków.

 

Podsumowanie

W artykule opisaliśmy polecane materace dla dzieci w poszczególnych grupach wiekowych.

O czym jeszcze trzeba opamiętać, planując zakup materaca dziecięcego?

·         Nie kupujmy dla dziecka materaca wcześniej używanego.
Materac dopasowuje się do konkretnej sylwetki dziecka, i materac już wcześniej używany, będzie taką pamięć sylwetki posiadał

·         Pamiętajmy o odpowiednim rozmiarze materaca:

Zalecana szerokość materaca:
dla dzieci w wieku 0-2 lata to minimum 60cm,
dla dzieci w wieku 5 lat to minimum 70cm,
dla dzieci w wieku 10 lat to minimum 80cm,
dla nastolatków to minimum 90cm.

Zalecana długość materaca:
doliczmy do wzrostu dziecka minimum 10-15cm, aby zapewnić wygodny sen.
Ale dziecko rośnie, czyli im materac będzie dłuższy, tym posłuży dłużej.

Pamiętajmy, aby wybrać materac z pokrowcem z możliwością prania, w przypadku dzieci – zabrudzenia zdarzają się na porządku dziennym. Może warto wyposażyć się od razu w ochraniacz na materac? Dużo łatwiej będzie wyprać w pralce ochraniacz, niż ściągać co chwilę pokrowiec z materaca do prania.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowe konto

Masz konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło