#Porady

Stelaż do łóżka – rodzaje, jaki model wybrać- zalety i wady

Stelaż do łóżka – rodzaje, jaki model wybrać- zalety i wady

Każde łóżko musi zawierać stelaż, na którym jest umieszczany materac. Dobrze dobrany stelaż przedłuża żywotność materaca, nie powoduje stanów chorobowych i pogorszenia parametrów zdrowotnych śpiącego, a wręcz przeciwnie – może dla niego stanowić wsparcie i pomoc. Jak to możliwe?

Jaką rolę pełni stelaż do łóżka?

Nie każdy materiał, którego użyjemy do podparcia materaca, będzie prawidłowym stelażem. Nie będzie nim płyta meblowa, sklejka drewniana, siatka druciana, pasy materiałowe czy też różnego rodzaju taśmy. Podparcie nie może być „taflą” bez otworów – człowiek podczas snu poci się, i ta wilgoć musi naturalnie odparować. Czyli z tego samego powodu nie można kłaść materaca bezpośrednio na podłodze. W przypadku użycia siatki drucianej, pasów, taśm – materac bezpowrotnie odkształci się, i nie zapewni odpowiedniego ułożenia kręgosłupa.

Prawidłowy stelaż, to listewki lub listwy drewniane, ułożone obok siebie w odpowiednim rozstawie, umożliwiającym stabilne podparcie materaca oraz jego niezakłóconą wentylację. Odpowiednie podparcie materaca = odpowiednie ułożenie materaca względem sylwetki śpiącego.

Rodzaje stelaży stosowanych w łóżkach drewnianych i tapicerowanych

Stelaże można podzielić na dwie grupy:

Stelaże z listwami sztywnymi

Dla osób szukających stelaży ze zwiększoną trwałością i wytrzymałością, polecamy stelaże do łóżek z listwami sztywnymi. Zbudowane z desek o grubych przekrojach, zapewniają wyższy poziom wytrzymałości i są praktycznie niezniszczalne przy każdym, normalnym użytkowaniu. Wszystkie stelaże wykonywane są z oddzielnych listew, połączonych są ze sobą taśmami zabezpieczającymi. Taśmy te mają zapobiec rozsuwaniu się listew.

Stelaże z tej oferty polecane są także dla osób, którym swobodne wstawanie i siadanie sprawia trudność oraz problemy. Sztywność stelaży zapewnia pomoc w zmianie pozycji - stelaże nie uginają się, ułatwiając ruch. Wykonane z drewna, dostępne w różnych długościach i szerokościach, by móc dopasować je do swojego łóżka i materaca. Sprawdź naszą ofertę, by znaleźć produkt jak najbardziej odpowiadający twoim potrzebom oraz wymaganiom.

Stelaże z listwami elastycznymi

Przy doborze materaca, warto mieć na uwadze również wybór stelaża. Nasze stelaże do łóżek z listwami elastycznymi są odpowiednie dla każdego rodzaju materaca, zapewniając przy tym dobrą sprężystość i amortyzację, jak i doskonałe podparcie. Zapewniają także ochronę twojego materaca przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi, gwarantując prawidłowy przepływ powietrza i wentylację wkładu materaca.

Nasze stelaże elastyczne spełniają wymogi praktycznie wszystkich producentów materacy, z rozstawem listew, który nie przekracza 3,4 cm. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą, gdzie na pewno znajdziecie coś dla siebie. Wykonane są z trwałych materiałów, dzięki czemu twój materac jest dodatkowo chroniony. Trwałe, z możliwością regulacji twardości, a nawet i elektryczne - dla tych, którzy cenią swój komfort. Sprawdź naszą ofertę, dopasowując odpowiednią długość, wysokość i rozmiar do twoich potrzeb. Zapewnij sobie wyższy poziom wygody nie tylko podczas snu, ale również podczas oglądania telewizji lub czytania książki.

Wśród stelaży z listwami sprężynującymi można wyróżnić podgrupy:

Stelaże z regulacją zagłówka

Dla uzyskania bardziej komfortowej pozycji, polecamy stelaże z regulacją zagłówka. Pozwalają one na uniesienie górnej części stelaża, która znajduje się pod głową. Dzięki temu zyskujemy większą wygodę podczas naszego odpoczynku, dając sobie możliwość prawdziwego relaksu. Czytanie książki lub oglądanie telewizji może stać się jeszcze bardziej komfortowym zajęciem. By móc w pełni korzystać z tego typu stelaża, najlepiej w posiadaniu mieć materac, który łatwo się odgina, np. materac lateksowy lub materac piankowy. Dzięki temu z pewnością podniesiemy wygodę naszego użytkowania.

Wykonane są z trwałych i wytrzymałych listew, gdzie każda z nich umieszczona jest w gumowych, elastycznych uchwytach. W naszej ofercie znajdą państwo również stelaże otwierane z boku za pomocą podnośnika gazowego. Jak i również stelaże, które pozwolą na regulację nie tylko wezgłowia, ale także i nóżek. Zapraszamy także do zapoznania się z ofertą stelaży elastycznych, w całości pokrytych folią carbon - pozwala ona na ochronę drewna przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi oraz na ochronę materaca przed uszkodzeniami mechanicznymi w kontakcie ze stelażem.

Stelaże elektryczne

Szukasz czegoś, co znacznie podniesie komfort twojego odpoczynku w łóżku? Polecamy elektryczne stelaże do łóżek, umożliwiające płynną obsługę i zmianę pozycji bez żadnego wysiłku. W naszej ofercie znajdziecie stelaże regulowane elektrycznie z podnoszonym osobno zagłówkiem i podnóżkiem. Idealna opcja dla osób starszych i dla tych, którzy chcą wznieść poziom wygody na wyższy, lepszy poziom. Stelaż ten nie tylko zapewni komfort snu i odpoczynku, ale pomoże również w przedłużeniu życia twojego materaca (zalecany do materacy lateksowych oraz piankowych).

Zapraszamy także do sprawdzenia oferty stelaży pokrytych folią carbon, zapewniającą drewna przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi. Dzięki tej warstwie ochroniony zostanie również materac podczas bezpośredniego kontaktu ze stelażem, chroniąc przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowym wzmocnieniem są pasy, przeprowadzone przez środek. W ofercie jest także stelaż, który ma regulowaną twardość w odcinku lędźwiowym - dzięki temu optymalnie dostosujesz podłoże do swoich potrzeb. Regulacja zagłówka i podnóżka pozwala na ułożenie ciała aż w pięciu różnych płaszczyznach, dając odpowiedni komfort podczas odpoczynku.

W wygodny i prosty sposób dostosuj stelaż do swoich potrzeb. Idealny dla osób chorych, które zmuszone są do spędzania dużej ilości czasu w łóżku.

Stelaże podnoszone do łóżek ze skrzynią

W sypialni brakuje miejsca i odpowiedniego schowka, przez co przechowywanie pościeli sprawia problem? Polecamy stelaże do łóżek wyposażone w samonośne podnośniki gazowe. Jest to praktyczne rozwiązanie dla skrzyni niemalże każdej wielkości. Brak dodatkowego miejsca w pomieszczeniu nie jest problemem, mimo braku możliwości wysuwania klasycznej szuflady. Wyposażone w siłowniki gazowe, zapewniają proste unoszenie materaca i korzystanie ze skrzyni na pościel bez problemów i dodatkowych kłopotów.

Sprawdź w naszej ofercie wymiary dla tego praktycznego rozwiązania problemu z brakiem miejsca i pozwól sobie na wygodę.

Inne systemy stelaży

Systemy ze stelażem belgijskim

Problem ze znalezieniem miejsca do spania dla gości, którzy nie pojawiają się często i nie zostają długo? Jako rozwiązanie proponujemy system ze stelażem belgijskim, przeznaczony do spania okazjonalnego. Ze względu na swoją lekką konstrukcję, nie jest przeznaczony do codziennego spania i rozkładania - stanowi jednak dobre rozwiązanie, kiedy goście nie nocują u nas zbyt często. Podnoszony do góry, po zdjęciu poduch, oferuje nam wygodne miejsce do spania. Zdejmowane poduszki oraz siedziska sprawiają, że ich eksploatacja nie jest zwiększona podczas spania. Dzięki temu dłużej zachowują dobry, ładny wygląd i swoją funkcjonalność. Sofa ze stelażem belgijskim po rozłożeniu gwarantuje równomierną powierzchnię do spania, dzięki temu spanie na niej wciąż jest wygodne i komfortowe.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej strony internetowej, gdzie obejrzenie produktu może pomóc ci w podjęciu decyzji odnośnie wyboru tego rozwiązania. Do wyboru kategoria oraz kolor tkaniny, co ułatwi dopasowanie do twojego pomieszczenia i jego wystroju.

Czy wybór stelaża zależy też od wyboru materaca?

Tak, materace mają swoje wymagania co do konkretnego typu stelaża. Czyli wybór stelaża jest ściśle powiązany z wyborem stelaża. Przed zakupem materaca, zapytaj sprzedawcę, jaki typ stelaża będzie odpowiedni do wybranego materaca. Możesz też sprawdzić warunki gwarancji materaca w Karcie Gwarancyjnej, powinny się tam znaleźć takie informacje.

Ogólne zasady doboru stelaża:

  • materace kieszeniowe, multipocket, lateksowe, z pianki termoelastycznej – wymagane stelaże o sprężynujących listwach, pomiędzy którymi odległość nie jest większa niż 4 cm,
  • pozostałe materace – wymagane stelaże sprężynujące, pomiędzy którymi odległość nie jest większa niż 6,5 cm,
  • materace bonellowe oraz materace z wkładem kokosowym – stelaże o listwach, pomiędzy którymi odległość nie jest większa niż 6,5 cm, materace te nie mogą być łączone ze stelażami o regulowanych elementach pod głowę i nogi

Czy stelaż wpływa na odczuwalną twardość materaca?

Tak, jest związek pomiędzy typem stelaża, a odczuwalną twardością materaca. Stelaż sztywny nie amortyzuje, nie ugina się – podkreśli więc twardość materaca. Stelaż elastyczny zaś – w miarę zwiększanego nacisku - będzie się poddawał, i do pewnego stopnia przejmie nacisk z materaca, czyli też stworzy wrażenie mniejszej sztywności.

Jaki stelaż zastosować dla osoby obłożnie chorej?

Z całą pewnością docenimy walory użytkowe stelaża elektrycznego podczas opieki nad osobą obłożnie chorą. Stelaż elektryczny umożliwi, poprzez przycisk na pilocie, uniesienie głowy lub nóg, co może się okazać prawdziwym zbawieniem podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych.

Jaki stelaż będzie odpowiedni dla osób o większej wadze?

Stelaże dla osób cięższych

Nasza oferta ma w sobie również stelaże potrzebne dla osób, które szukają możliwego wyższego, maksymalnego obciążenia. Ich wykonanie jest stabilniejsze, pozwalające na zwiększone obciążenie przy normalnym użytkowaniu. Oferta proponuje rozwiązanie z regulacją T5-5 listew podwójnych, zapewniając sobie większą wytrzymałość i twardość. Dodatkowym wzmocnieniem stelażu jest pasek, poprowadzony przez środek.

Stelaż prosty o regulowanej twardości to profesjonalne, proste i wytrzymałe rozwiązanie dla każdego materaca, zalecane dla osób z nadwagą. Pozwalają na przedłużenie żywotności produktu. Podwyższają standard snu oraz jego komfort. Polecamy również stelaże z możliwością regulowania twardości w części środkowej stelaża. Zalecane dla materacy lateksowych i piankowych - stelaże sterowane pilotem, dzięki któremu podnosi się zarówno część od strony głowy, jak i nóg. Szczególnie polecany dla osób starszych oraz tych, dla których komfort jest szczególnie ważny.

Jaki stelaż wybrać do łóżka dla seniora?

Dla osób starszych, które mają problemy z aparatem ruchu, ale są samodzielne, i często siadają „z wysokości”, z pozycji wyprostowanych nóg, z dużym impetem na materac – sugerujemy zakup stelaża sztywnego. Stelaż sztywny nie złamie się, wytrzyma gwałtowne i niespodziewane obciążenie dynamiczne. Ew. można tez wybrać stelaż z listwami elastycznymi, ale z wyraźnym oznaczeniem, że jest przystosowany do większych obciążeń. Oczywiście – może zaistnieć dylemat, pomiędzy zaleceniami z karty gwarancyjnej materaca a indywidualną potrzebą seniora, jeśli chodzi o dobór stelaża. W takim przypadku, ostateczną decyzję w kwestii doboru stelaża do materaca, podejmuje zawsze inwestor.

W przypadku osób, które przez bardzo długi okres przebywają w łóżku, i wymagają stałej opieki, wskazujemy stelaże elektryczne, jako pomocne w codziennych czynnościach. Stelaże elektryczne zostały opisane we wcześniejszym akapicie.

A dla seniorów o dobrym zdrowiu – polecamy stelaże z ręczną regulacją położenia głowy oraz nóg. Uniesienie pozycji głowy zwiększy komfort podczas czytania książki czy też oglądania filmu. Uniesienie nóg poprawi ich krążenie i zapewni lepsze samopoczucie.

Jaki rodzaj stelaża zastosować w łóżku piętrowym?

Decyzja oczywiście należy do inwestora. Ale jeśli łóżko piętrowe jest kupowane dla małych dzieci, i wielce prawdopodobne jest, że dzieci będą się „żywo cieszyły” z łóżka, skakały, zaproszą też swoje koleżanki i kolegów, i razem będą wspinały się na górny poziom łóżka – wybierzmy stelaże ze sztywnych listew. Stelaże takie nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym, a dzięki temu – mamy „spokojną głowę”.

Jaki rodzaj stelaża wybrać dla energicznych dzieci?

Podobnie jak akapit powyżej: sztywne listwy = zero stresu. W przypadku bardziej komfortowych stelaży z listew elastycznych – należy je obciążać w sposób rozsądny, unikać stawania i skakania.

Czy rodzaj drewna wpływa na nośność stelaża?

Teoretycznie tak, im twardsze drewno, tym jego większa nośność. Ale nie zawsze stricte tak jest, ponieważ dochodzą jeszcze dodatkowe czynniki, czyli grubość, szerokość i rozstaw listew stelażowych. Poza tym – im twardsze drewno, tym paradoksalnie - bardziej kruche. Nie możemy więc tylko porównywać samego gatunku drewna między stelażami – ale trzeba też zwrócić na inne czynniki oraz np. grubość ramy stelaża. Ciekawostka: w stelażach sprężynujących (elastycznych) stosuje się listewki ze sklejki (przeważnie jest to sklejka brzozowa). Stelaż bukowy sprężynujący – posiada ramę konstrukcyjną z drewna bukowego, ale już same listewki mogą być mieszane, np. bukowe w połączeniu z bardziej miękkim drewnem. Czyli pojedyncza warstwa klejonki z bardziej miękkiego drewna, umieszczona pomiędzy pojedynczymi klejonkami z twardego drewna bukowego, zwiększy elastyczność w obrębie tej konkretnej listwy stelażowej.

 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowe konto

Masz konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło