#Porady

Rodzaje łóżek podnoszonych

Rodzaje łóżek podnoszonych.

Łóżka z pojemnikiem na pościel typu tapczan podnoszony od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród naszych Klientów. Taki rodzaj pojemnika rewelacyjnie sprawdza się w mniejszych mieszkaniach, gdzie każdy metr kwadratowy powierzchni jest na przysłowiową „wagę złota”. Aby uzyskać bezpośredni dostęp do skrzyni, wystarczy po prostu unieść do góry jej wieko, a wokół łóżka nic nie trzeba odsuwać, przemieszczać – jak to ma miejsce w przypadku pojemników na pościel w postaci szuflad wysuwanych na kółeczkach.

Łóżka podnoszone możemy podzielić na grupy:
-
 z uwagi na rodzaj stelaża pod materacem,

- z uwagi na rodzaj podnośnika,
- z uwagi na stronę podnoszenia,
- z uwagi na poziom stelaża pod materacem.

Podział łóżek podnoszonych z uwagi na rodzaj stelaża pod materacem:
1) łóżka podnoszone ze stelażem na ramie drewnianej,
a) z elastycznymi listwami pod materac,
b) ze sztywnymi listwami pod materac.
2) łóżka podnoszone ze stelażem na ramie metalowej,

(występują wyłącznie w komplecie z elastycznymi listwami pod materac).

Mówiąc o ramie łóżka podnoszonego, mamy na myśli samą ramę ruchomego wieka, do której są mocowane listwy stelażowe. Zarówno rama metalowa, jak i rama drewniana, mają swoje zalety.
Największą zaletą ramy metalowej jest jej stabilność i niezmienność parametrów wraz z upływem czasu. Profile metalowe nie wydają odgłosów, mają wysoką kulturę pracy, i przeważnie umożliwiają szybszy montaż łóżka, w porównaniu do stelaży z ramą drewnianą. Rama drewniana jest z kolei produktem ekologicznym, z naturalnego drewna, umożliwia wykonanie łóżka na praktycznie każdy wymiar i jest nieco tańsza, niż rama metalowa. Jeśli chodzi o samą wysokość ramy, to profil ramy drewnianej jest nieco wyższy niż ramy metalowej (chodzi o to, żeby zapewnić porównywalną wytrzymałość na obciążenie).

Jeszcze 15-20 lat temu, wszystkie łóżka drewniane podnoszone były standardowo wyposażane przez producentów w stelaże na listwach sztywnych. Nie stosowano stelaży na listwach elastycznych, a w materacach królowały tradycyjne materace bonnellowe, nie wymagające szczególnych warunków podparcia. Rozwój technologiczny w produkcji materacy wymusił na producentach łóżek poszukiwanie innego rodzaju stelaży. Z upływem czasu, w ofercie producentów łóżek, pojawiły się stelaże na listwach elastycznych. Materace lateksowe, z pianek termoelastycznych, kieszeniowe – do tych typów materacy zalecane są dzisiaj stelaże z listwami elastycznymi. Rozstaw pomiędzy poszczególnymi listwami stelażowymi elastycznymi powinien być gęsty i nie przekraczać 3-4cm. Nie należy wybierać stelaży o większym rozstawie listew, ponieważ taki stelaż nie będzie spełniał swoich funkcji w odniesieniu do wszystkich materacy.

Z punktu widzenia komfortu użytkownika, wybór rodzaju stelaża nie jest już taki oczywisty. Osoby o większej wadze, ale także seniorzy z problemami aparatu ruchowego, skłonią się ku stelażom na listwach sztywnych: taki stelaż daje mocniejsze podparcie, nie ugina się pod obciążeniem, podkreśla twardość materaca, łatwiej z takiego łóżka wstać, do pozycji stojącej. W przypadku energicznych, żywiołowych dzieci, stelaż na listwach sztywnych także nie jest złym pomysłem; znana jest jego legendarna trwałość i odporność na złamanie. Ale także w przypadku stelaży z listew sztywnych, rozstaw pomiędzy poszczególnymi listwami stelażowymi (podobnie jak w przypadku stelaży na listwach elastycznych) powinien być gęsty i nie przekraczać 4cm.

Podział łóżek podnoszonych z uwagi na rodzaj podnośnika:
1) łóżka podnoszone ze sprężynami gazowymi,

2) łóżka podnoszone ze sprężynami z drutu.

Podnośniki gazowe zapewniają dużą kulturę pracy systemu podnoszenia. Podnoszenie przebiega płynnie; oprócz pozycji otwartej i zamkniętej możliwe jest uzyskanie pośrednich pozycji otwarcia. W przypadku łóżek z podnośnikami gazowymi, pracują one zwykle w tzw. „obrysie łóżka”, czyli podnoszone wieko skrzyni nie potrzebuje do swojej obsługi dodatkowej przestrzeni obok łóżka (może mieć znaczenie w sytuacjach, gdzie do łóżka będzie dosunięty „na styk” jakiś mebel, np. stolik nocny).

Podnośniki ze sprężynami z drutu to z kolei tradycyjne rozwiązanie, które jest stosowane w meblarstwie już od wielu lat. Zaletą tych podnośników jest ich niższa cena oraz niskie koszty eksploatacji. Tradycyjne podnośniki, w porównaniu z podnośnikami gazowymi, wymagają użycia większej siły, utrzymują wyłącznie pozycję pełnego otwarcia i zamknięcia. Opuszczanie wieka skrzyni wymaga ręcznego kontrolowania tempa opuszczania.

Podział łóżek podnoszonych z uwagi na stronę podnoszenia:
1) łóżka podnoszone od długiego boku (podnoszenie BOCZNE),

2) łóżka podnoszone od krótkiego boku (podnoszenie TYLNE).

W zależności od konkretnej sytuacji i wolnej do zagospodarowania przestrzeni w pomieszczeniu, można wybrać system łóżka podnoszonego z podnoszeniem bocznym lub tylnym. Opinie co do większej funkcjonalności wybranej formy podnoszenia są wśród Klientów podzielone: subiektywnie, nieco łatwiej jest unieść wieko przy podnoszeniu bocznym (mniejsze siły siłowników przy tej samej szerokości łóżka w porównaniu do tylnego sposobu otwierania), ale w ujęciu geometrycznym, stelaż będzie uniesiony wyżej w przypadku podnoszenia tylnego.

Podział łóżek podnoszonych z uwagi na poziom stelaża pod materacem:
1) łóżka podnoszone ze skrzynią na poziomie podłogi,

2) łóżka podnoszone ze skrzynią zawieszoną „w powietrzu”.

Do łóżek podnoszonych ze skrzynią na poziomie podłogi można schować pościel, ale też inne - rzadziej używane przedmioty. Dno pojemnika jest praktycznie na styku z podłogą, więc skrzynię można mocno obciążyć i może one spełniać funkcję „szafy”.

W łóżkach podnoszonych ze skrzynią zawieszoną „w powietrzu” uzyskujemy wyższy poziom spania, co może być atutem dla osób z problemami aparatu ruchowego (na takim wyższym łóżku łatwiej będzie usiąść i następnie z niego wstać). Taki pojemnik jednak powinien być wykorzystywany głównie jako schowek na pościel, ew. rzadziej używane ubrania.

Podsumowując, aktualnie - w łóżkach podnoszonych - możemy dokonywać wyboru spośród różnych typów stelaży oraz podnośników. Wybierając rodzaj konkretnego systemu, musimy wziąć pod uwagę typ posiadanego materaca, wagę użytkownika i indywidualne preferencje odnośnie oczekiwanej twardości spania. Sprawdzajmy koniecznie rozstawy listew stelażowych, kraj pochodzenia produktu oraz dostępność do serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego (sprężyny w podnośnikach są elementami eksploatacyjnymi i z czasem trzeba je będzie wymienić).

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowe konto