#Porady

Rodzaje łóżek podnoszonych

Rodzaje łóżek podnoszonych

Rodzaje łóżek podnoszonych.

Łóżka z pojemnikiem na pościel typu tapczan podnoszony od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród naszych Klientów. Taki rodzaj pojemnika rewelacyjnie sprawdza się w mniejszych mieszkaniach, gdzie każdy metr kwadratowy powierzchni jest na przysłowiową „wagę złota”. Aby uzyskać bezpośredni dostęp do skrzyni, wystarczy po prostu unieść do góry jej wieko, a wokół łóżka nic nie trzeba odsuwać, przemieszczać – jak to ma miejsce w przypadku pojemników na pościel w postaci szuflad wysuwanych na kółeczkach.

Łóżka podnoszone możemy podzielić na grupy:
-
 z uwagi na rodzaj stelaża pod materacem,

- z uwagi na rodzaj podnośnika,
- z uwagi na stronę podnoszenia,
- z uwagi na poziom stelaża pod materacem.

Podział łóżek podnoszonych z uwagi na rodzaj stelaża pod materacem:
1) łóżka podnoszone ze stelażem na ramie drewnianej,
a) z elastycznymi listwami pod materac,
b) ze sztywnymi listwami pod materac.
2) łóżka podnoszone ze stelażem na ramie metalowej,

(występują wyłącznie w komplecie z elastycznymi listwami pod materac).

Mówiąc o ramie łóżka podnoszonego, mamy na myśli samą ramę ruchomego wieka, do której są mocowane listwy stelażowe. Zarówno rama metalowa, jak i rama drewniana, mają swoje zalety.
Największą zaletą ramy metalowej jest jej stabilność i niezmienność parametrów wraz z upływem czasu. Profile metalowe nie wydają odgłosów, mają wysoką kulturę pracy, i przeważnie umożliwiają szybszy montaż łóżka, w porównaniu do stelaży z ramą drewnianą. Rama drewniana jest z kolei produktem ekologicznym, z naturalnego drewna, umożliwia wykonanie łóżka na praktycznie każdy wymiar i jest nieco tańsza, niż rama metalowa. Jeśli chodzi o samą wysokość ramy, to profil ramy drewnianej jest nieco wyższy niż ramy metalowej (chodzi o to, żeby zapewnić porównywalną wytrzymałość na obciążenie).

Jeszcze 15-20 lat temu, wszystkie łóżka drewniane podnoszone były standardowo wyposażane przez producentów w stelaże na listwach sztywnych. Nie stosowano stelaży na listwach elastycznych, a w materacach królowały tradycyjne materace bonnellowe, nie wymagające szczególnych warunków podparcia. Rozwój technologiczny w produkcji materacy wymusił na producentach łóżek poszukiwanie innego rodzaju stelaży. Z upływem czasu, w ofercie producentów łóżek, pojawiły się stelaże na listwach elastycznych. Materace lateksowe, z pianek termoelastycznych, kieszeniowe – do tych typów materacy zalecane są dzisiaj stelaże z listwami elastycznymi. Rozstaw pomiędzy poszczególnymi listwami stelażowymi elastycznymi powinien być gęsty i nie przekraczać 3-4cm. Nie należy wybierać stelaży o większym rozstawie listew, ponieważ taki stelaż nie będzie spełniał swoich funkcji w odniesieniu do wszystkich materacy.

Z punktu widzenia komfortu użytkownika, wybór rodzaju stelaża nie jest już taki oczywisty. Osoby o większej wadze, ale także seniorzy z problemami aparatu ruchowego, skłonią się ku stelażom na listwach sztywnych: taki stelaż daje mocniejsze podparcie, nie ugina się pod obciążeniem, podkreśla twardość materaca, łatwiej z takiego łóżka wstać, do pozycji stojącej. W przypadku energicznych, żywiołowych dzieci, stelaż na listwach sztywnych także nie jest złym pomysłem; znana jest jego legendarna trwałość i odporność na złamanie. Ale także w przypadku stelaży z listew sztywnych, rozstaw pomiędzy poszczególnymi listwami stelażowymi (podobnie jak w przypadku stelaży na listwach elastycznych) powinien być gęsty i nie przekraczać 4cm.

Podział łóżek podnoszonych z uwagi na rodzaj podnośnika:
1) łóżka podnoszone ze sprężynami gazowymi,

2) łóżka podnoszone ze sprężynami z drutu.

Podnośniki gazowe zapewniają dużą kulturę pracy systemu podnoszenia. Podnoszenie przebiega płynnie; oprócz pozycji otwartej i zamkniętej możliwe jest uzyskanie pośrednich pozycji otwarcia. W przypadku łóżek z podnośnikami gazowymi, pracują one zwykle w tzw. „obrysie łóżka”, czyli podnoszone wieko skrzyni nie potrzebuje do swojej obsługi dodatkowej przestrzeni obok łóżka (może mieć znaczenie w sytuacjach, gdzie do łóżka będzie dosunięty „na styk” jakiś mebel, np. stolik nocny).

Podnośniki ze sprężynami z drutu to z kolei tradycyjne rozwiązanie, które jest stosowane w meblarstwie już od wielu lat. Zaletą tych podnośników jest ich niższa cena oraz niskie koszty eksploatacji. Tradycyjne podnośniki, w porównaniu z podnośnikami gazowymi, wymagają użycia większej siły, utrzymują wyłącznie pozycję pełnego otwarcia i zamknięcia. Opuszczanie wieka skrzyni wymaga ręcznego kontrolowania tempa opuszczania.

Podział łóżek podnoszonych z uwagi na stronę podnoszenia:
1) łóżka podnoszone od długiego boku (podnoszenie BOCZNE),

2) łóżka podnoszone od krótkiego boku (podnoszenie TYLNE).

W zależności od konkretnej sytuacji i wolnej do zagospodarowania przestrzeni w pomieszczeniu, można wybrać system łóżka podnoszonego z podnoszeniem bocznym lub tylnym. Opinie co do większej funkcjonalności wybranej formy podnoszenia są wśród Klientów podzielone: subiektywnie, nieco łatwiej jest unieść wieko przy podnoszeniu bocznym (mniejsze siły siłowników przy tej samej szerokości łóżka w porównaniu do tylnego sposobu otwierania), ale w ujęciu geometrycznym, stelaż będzie uniesiony wyżej w przypadku podnoszenia tylnego.

Podział łóżek podnoszonych z uwagi na poziom stelaża pod materacem:
1) łóżka podnoszone ze skrzynią na poziomie podłogi,

2) łóżka podnoszone ze skrzynią zawieszoną „w powietrzu”.

Do łóżek podnoszonych ze skrzynią na poziomie podłogi można schować pościel, ale też inne - rzadziej używane przedmioty. Dno pojemnika jest praktycznie na styku z podłogą, więc skrzynię można mocno obciążyć i może one spełniać funkcję „szafy”.

W łóżkach podnoszonych ze skrzynią zawieszoną „w powietrzu” uzyskujemy wyższy poziom spania, co może być atutem dla osób z problemami aparatu ruchowego (na takim wyższym łóżku łatwiej będzie usiąść i następnie z niego wstać). Taki pojemnik jednak powinien być wykorzystywany głównie jako schowek na pościel, ew. rzadziej używane ubrania.

Podsumowując, aktualnie - w łóżkach podnoszonych - możemy dokonywać wyboru spośród różnych typów stelaży oraz podnośników. Wybierając rodzaj konkretnego systemu, musimy wziąć pod uwagę typ posiadanego materaca, wagę użytkownika i indywidualne preferencje odnośnie oczekiwanej twardości spania. Sprawdzajmy koniecznie rozstawy listew stelażowych, kraj pochodzenia produktu oraz dostępność do serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego (sprężyny w podnośnikach są elementami eksploatacyjnymi i z czasem trzeba je będzie wymienić).

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowe konto

Masz konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło