#Porady

Poradnik dla kupującego łóżko tapicerowane

Poradnik dla kupującego łóżko tapicerowane

Poradnik dla kupującego łóżko tapicerowane

Od wielu już lat łóżka tapicerowane cieszą się niesłabnącą popularnością.

Wybór łóżka tapicerowanego nie ogranicza się tylko do wyboru tkaniny, choć oczywistą sprawą jest, że jest to sprawa kluczowa. Jeszcze 10 lat temu na rynku królowały ciężkie tkaniny typu alcantara oraz ekoskóry. W ostatnich latach z kolei wielką popularność zyskały przyjemne w dotyku tkaniny welurowe w stylu Glamour. Ostatni rok to dominacja matowych welwetów, stwarzających klimat przytulnych sypialni. Wybór tkaniny to kwestia bardzo subiektywna.

Jakość tkaniny

Dla trwałości i bezpieczeństwa użytkownika najważniejsza jest jakość tkaniny.
Słabej jakości tkanina nie przetrwa próby czasu, a tkanina wykonana z nieatestowanych i niebezpiecznych surowców może uczulać - i w skrajnych przypadkach - wprowadzić zdrową osobę w stan chorobowy (choroby skóry, alergie, problemy z oddychaniem, bóle głowy).

Wybierajmy tkaniny najwyższych jakości, z jak największą ilością atestów, uznanych producentów i dystrybutorów. Pytajmy sprzedawcę o wytrzymałość mechaniczną danej tkaniny. Najważniejszym parametrem tkaniny tapicerowanej jest tzw. Test Martindale’a, czyli test na przetarcie. Kolokwialnie mówiąc: „po ilu razach siadania/wstawania/kontaktu z materiałem” dojdzie do jego przetarcia. Kategoria A oznacza najwyższą jakość tkaniny: w zależności od rodzaju materiału, będzie to np. w przypadku plecionek 35 tys. cykli, a w przypadku floków 45 tys. cykli. Dla normalnego użytkowania, każdy materiał o wartości >25 tys. cykli będzie odpowiedni. W przypadku łóżek tapicerowanych, kontakt osoby śpiącej z materiałem jest znikomy, ale norma odnośnie przetarć obowiązuje taka sama, jak w przypadku wersalek i narożników, gdzie kontakt osoby użytkującej z materiałem jest nieporównywalnie większy.

Zanim zdecydujemy się na konkretny model łóżka tapicerowanego, powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę, planując zakup takiego mebla.

Pojemnik na pościel

Pojemnik na pościel stanowi dodatkową przestrzeń do przechowywania, nie tylko tytułowej pościeli.  Można w nim zmieścić naprawdę sporo rzeczy, np. sprzęt narciarski, rzadko używane ubrania. Łóżka tapicerowane z pojemnikiem na pościel to naprawdę wybawienie w przypadku mniejszych mieszkań, gdzie każdy dodatkowy centymetr jest na „wagę złota”.

Pojemnik na pościel może wystąpić w postaci:
łóżka tapicerowane podnoszone na ramie metalowej,
łóżka tapicerowane podnoszone na ramie drewnianej,
łóżka tapicerowane z szufladami wysuwanymi na prowadnicach.

Łóżka tapicerowane podnoszone na ramie metalowej odznaczają się bardzo dużą wytrzymałością.
Rama metalowa jest praktycznie bezgłośna, stabilna, posiada dużą kulturę pracyRama drewniana jest z kolei tańszą alternatywą, co pozwala na obniżenie kosztów zakupu łóżka.

Rodzaj sprężyn: tradycyjne sprężyny z drutu czy gazowe?

Z całą pewnością należy sprawdzić, czy łóżko podnoszone zostało wyposażone w tradycyjne siłowniki z tzw. sprężynami z drutu, czy też nowoczesne siłowniki ze sprężynami gazowymi.

Sprężyny tradycyjne z drutu cechuje prostota i niska cena. Jest to podstawowy i ekonomiczny system podnoszenia. Do wad takiego rozwiązania można zaliczyć tzw. zero/jedynkowy system pracy, czyli sprężyny z drutu przeważnie umożliwiają uzyskanie tylko dwóch pozycji – pełnego otwarcia i pełnego zamknięcia skrzyni, bez pozycji pośrednich. Należy też zwracać baczną uwagę na dłonie operatora przy opuszczaniu takiego stelaża, ponieważ po przekroczeniu punktu krytycznego, stelaż wraz z siłą grawitacji przemieszcza się gwałtownie w dół. Trzeba też użyć dużej siły fizycznej, żeby otworzyć taki pojemnik. Zaletą tradycyjnego systemu sprężynowego z drutu jest niski koszt eksploatacji (sprężyny z drutu są tańsze niż sprężyny gazowe).

Zaletami sprężyn gazowych jest z kolei możliwość uzyskania pozycji pośrednich otwarcia pojemnika; gaz w sprężynie płynnie reaguje w zależności od stopnia otwarcia, więc taki system jest bezpieczniejszy dla dłoni operatora. Łatwiej jest też taki system otwierać, ponieważ sprężyny gazowe zmniejszają odczuwalny ciężar stelaża i materaca podczas podnoszenia. Eksploatacja systemu z siłownikami gazowymi jest droższa niż w przypadku systemu z tradycyjnymi sprężynami z drutu, ale nie są to absolutnie wysokie koszty, jeśli odniesiemy je w czasie. Ew. potrzeba wymiany sprężyn, nawet przy codziennym otwieraniu i zamykaniu, to kwestia lat, a nie miesięcy.

Rozstaw listew stelażowych

Zarówno stelaże podnoszone na ramie drewnianej, jak i stelaże podnoszone na ramie metalowej, mogą mieć różne rozstawy pomiędzy listami stelażowymi. Rozstaw listew stelażowych w łóżkach - to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o wymagania gwarancyjne producentów materacy. Jeśli rozstaw listew stelażowych będzie mniejszy niż 4cm, to spełni wymagania gwarancyjne większości materacy dostępnych na rynku. Rozstaw listew większy niż 4cm, to już z kolei dużo mniejszy wybór dedykowanych materacy. Rozstaw listew stelażowych mniejszy niż 3cm, to spełnienie wymogów gwarancyjnych praktycznie 100% producentów materacy dostępnych na rynku, oczywiście o ile listwy stelażowe będą tzw. sprężynujące (nie dotyczy listew sztywnych). Rodzaj, ilość i rozstaw listew stelażowych wpływa na cenę systemu podnoszenia, a tym samym na cenę łóżka. Ostateczną decyzję dot. wyboru konkretnego systemu podnoszenia podejmuje oczywiście Klient końcowy, ale oczywiście powinien wiedzieć, na jakiej podstawie podjąć ew. decyzję zakupową.

Pod kątem oceny pojemności skrzyni na pościel, nie ma znaczenia, czy rama stelaża w łóżku tapicerowanym podnoszonym jest drewniana, czy metalowa.

Wersja podnoszenia

W niektórych modelach łóżek tapicerowanych podnoszonych, można dodatkowo wybrać konkretną wersję podnoszenia: tylną lub boczną. Wybór strony otwierania zależy przede wszystkim od konkretnej sytuacji w pomieszczeniu; łatwiejszy dostęp do pojemnika stwarza otwieranie tylne (dłuższe ramię stelaża), ale mogą być takie sytuacje, że jest możliwy dostęp do łóżka wyłącznie z jednej strony – bocznej.

Łóżka tapicerowane z szufladami wysuwanymi na prowadnicach

Innym typem pojemnika na pościel jest szuflada wysuwana. Prowadnice ułatwiają wysuw szuflady; front szuflady pracuje prostopadle do prowadnicy, nie krzywi się i nie blokuje (duża zaleta w porównaniu do pojemników na samojezdnych kółeczkach). Szuflady wysuwane mają mniejszą pojemność niż pojemnik podnoszony, ale zalety takiego rozwiązania mogą docenić osoby, które z uwagi na stan zdrowia nie mogą unosić w górę dość ciężkiego stelaża w łóżkach tapicerowanych podnoszonych. Wysunięcie szuflady wymaga użycia mniejszej siły, niż otwarcie i opuszczenie stelaża łóżka tapicerowanego podnoszonego.

Mamy omówione trzy główne typy pojemników w łóżkach tapicerowanych podnoszonych.
Czwartą opcją jest wolnostojący pojemnik na pościel typu puf.

Oczywiście, pojemnik na pościel nie jest pozycją obowiązkową. Łóżka tapicerowane wyposażone w pojemnik na pościel mają optycznie mocniejszą bryłę, co może ew. przeszkadzać, jeśli szukamy optycznie lekkiej konstrukcji, lub też łóżka „uniesionego nad podłogą”. W takiej sytuacji warto przejrzeć ofertę łóżek tapicerowanych klasycznych (bez pojemnika na pościel).

Rodzaje konstrukcji łóżek tapicerowanych

Producenci łóżek tapicerowanych oferują trzy rodzaje konstrukcji łóżek tapicerowanych:
- konstrukcję standardową,
- konstrukcję slim,
konstrukcję kontynentalną.

Konstrukcja standardowa

Konstrukcja standardowa łóżka tapicerowanego charakteryzuje się największymi zewnętrznymi gabarytami i przekrojami poszczególnych elementów składowych łóżka.  Materac w takim łóżku wchodzi częściowo wgłąb ramy, a druga część materaca wystaje ponad konstrukcję. Konstrukcja standardowa sprawdzi się w przypadku osób o większej wadze; większy przekrój konstrukcji łóżka zapewni dużą nośność i stabilność.

Konstrukcja slim

Wybór konstrukcji slim w łóżku tapicerowanym sprawdzi się w przypadku mniejszych sypialni, gdzie liczy się każdy centymetr dodatkowej powierzchni. Kompaktowa konstrukcja spowoduje też optycznie lżejsze subiektywne odczucia samej bryły łóżka. W zależności od producenta, wybór wersji slim może spowodować zmiany w szerokości / grubości zagłówka, długich płóz nośnych oraz zanóżka. Nie ma jednej wyraźnej zasady, że wybór konstrukcji slim zawsze oznacza, że wszystkie elementy będą mniejsze. Najczęściej dotyczy to płóż nośnych oraz zanóżka, czasem też zagłówka. Każdorazowo należy sprawdzać opis danego produktu i zapoznawać się z dostępnym w ofercie rysunkami technicznymi i zdjęciamiMaterac w takim łóżku, podobnie jak w przypadku konstrukcji standardowej, wchodzi częściowo wgłąb ramy, a druga część materaca wystaje ponad konstrukcję.

Konstrukcja kontynentalna

Dzięki konstrukcji kontynentalnej - można uzyskać najwęższe łóżko tapicerowane, gdzie szerokość całkowita łóżka = szerokość materaca. W żadnym innym łóżku tapicerowanym nie ma takiej sytuacji. Materac w takim łóżku jest posadowiony na wierzchu bazy tapicerowanej, nie wchodzi wgłąb ramy, jest widoczny w całości. Posadowienie materaca powyżej poziomu bazy łóżka owocuje wyższym poziomem spania.

Zagłówek oraz nóżki

Podczas konfigurowania łóżka tapicerowanego pada często pytanie o pożądaną całkowitą wysokość zagłówka i rodzaj/wysokość nóżek podpierających konstrukcję łóżka. Wybierając konkretną wysokość zagłówka i/lub nóżek należy pamiętać o pomieszczeniu, w którym będzie umiejscowione łóżko. Obecność tzw. skosów (np. na poddaszu) powinno skierować nabywcę w kierunku niższych wysokości zagłówka lub nawet warto rozważyć wybór łóżka w wersji bez zagłówka, lub ew. zastąpienie zagłówka tzw. tapicerowanymi panelami ściennymi.
Zastosowanie wysokich np. 10cm nóżek może być z kolei korzystne w przypadku posiadania np. ogrzewania podłogowego, lub też w celu umożliwienia korzystania z robotów odkurzających typu iRobot Roomba.

Opcja: tapicerowanie tyłu zagłówka

W większości przypadków Klienci umieszczają łóżko tapicerowane dosunięte zagłówkiem do ściany. Ale może się zdarzyć, że w szczególnych sytuacjach łóżko będzie jednak odsunięte od ściany, czyli tył zagłówka może być dla oczu widoczny. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie zatapicerowanie tyłu zagłówka tą samą tkaniną, z jakiej jest wykonane łóżko (w klasycznej wersji, z tyłu zagłówka, jest mocowana ciemna jednolita tkanina przytwierdzona za pomocą zszywek). Operacja tapicerowania tyłu zagłówka jest opcją niestandardową i przeważnie wiąże się z dopłatą.

Opcja: lampka zagłówkowa

Lampka przymocowana do tylnej części zagłówka z elastycznym pałąkiem może być dobrą opcją, jeśli fizycznie nie ma możliwości umiejscowienia obok łóżka szafek/stolików nocnych, na których zwyczajowo stawia się lampki.

Pochodzenie produktu

Świadomie wybierajmy produkty POLSKIEJ PRODUKCJI. Mamy dzięki temu większą pewność, że kupimy produkt odpowiedniej jakości, z zachowaniem norm, bezpieczny dla zdrowiaPolskie meble są uznaną w świecie marką. W 2019 roku Polska zajęła 2 miejsce na świecie w rankingu eksporterów mebli oraz pierwsze w Europie. Zdecydowana większość polskiej produkcji meblarskiej znajduje swoich odbiorców zagranicą. Największym odbiorcą polskich mebli od wielu lat są Niemcy a kolejne kraje to Czechy, Wielka Brytania, Francja i Holandia. W opinii zagranicznych odbiorców polski sektor meblarski cechuje się bardzo wysoką jakością produktów, terminowością, szybkością dostaw oraz elastycznością umów.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowe konto

Masz konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło