#Porady

Poradnik dla kupującego łóżko piętrowe

Poradnik dla kupującego łóżko piętrowe

Łóżko piętrowe to bardzo szczególny mebel: pozwala na dużą oszczędność powierzchni użytkowej mieszkania. Na rynku jest bardzo duży wybór produktów tego typu, ale wybór konkretnego modelu wcale nie jest oczywisty.

Na co więc zwracać uwagę podczas zakupu łóżka piętrowego?

 • Kto będzie użytkownikiem łóżka piętrowego?

To kluczowe pytanie, które powinna zadać sobie osoba podejmująca decyzję zakupową. Łóżka piętrowe dedykowane dla dzieci czy też dla dorastającej młodzieży mają inną wytrzymałość od łóżek, na których mogą spać osoby dorosłe. Producenci łóżek o mniejszych nośnościach zawężają możliwość korzystania z łóżka dla osób o wskazanej wadze, np. max waga użytkownika do 60 kg. Są to łóżka o cieńszych i węższych deskach nośnych lub też są wykonane z płyt meblowych, które mają generalnie mniejszą wytrzymałość od litego drewna. Dodatkowo, prześwity między piętrami łóżka piętrowego dla dzieci są przeważnie mniejsze (np. 60-70cm) niż w przypadku łóżek dla osób dorosłych (prześwity >80-95cm). Przykładem łóżek dla dzieci jest np. łóżko DOMINIK
Łóżko DOMINIK występuje w wersji 2-osobowej lub w wersji 3-osobowej. Może być wyposażone w dodatkową barierkę chroniącą mniejsze dziecko przed wypadnięciem z łóżka oraz w szuflady na kółkach, które pomieszczą pościel lub też będą schowkiem na np. zabawki. Max waga użytkownika do 90kg, co sprawia, że w teorii użytkownikiem może być też nastolatek, choć trudno tu mówić o wysokim komforcie spania, z uwagi na nie za duży prześwit między piętrami łóżka.
Szczególnym rodzajem łóżek piętrowych są tzw. łóżka piętrowe niskie. W łóżkach piętrowych niskich trzeba mieć dodatkową przestrzeń obok, do wysuwania łóżka na noc. Ale takie łóżka mogą być dobrą alternatywą w przypadku mniejszych dzieci oraz wtedy, kiedy rodzice mają obawę, czy dzieci będą w stanie samodzielnie korzystać z wyższego piętra w klasycznym łóżku piętrowym.
Jeśli chodzi o łóżka piętrowe dla dorosłych, to są one bardziej masywne (przez co są mocniejsze) i mają większe prześwity między spaniami. W takich łóżkach piętrowych dla dorosłych listwy stelażowe pod materacem mają odpowiednią dużą grubość (ok 22mm), rozstaw listew nie przekraczający 3-4cm, stopnie drabinek są grube i szerokie – umożliwiają swobodne wchodzenie i schodzenie osobom dorosłym, a dopuszczalne obciążenie łóżka może wynieść nawet do 120 kg.

 • Czy łóżko piętrowe ma posiadać pojemniki na pościel?

Łóżko piętrowe może posiadać pojemnik lub pojemniki na pościel. Istnieje kilka rodzajów pojemników. Pierwszym z nich jest pojemnik na pościel w postaci wysuwanej szuflady na kółeczkach (lub dwóch mniejszych szuflad). Taki pojemnik na pościel widzimy np. w łóżku piętrowym KLASYK. Jeden duży pojemnik może bez problemu pomieścić komplet pościeli, ale też np. może być schowkiem na dłuższe przedmioty. Dwie mniejsze szuflady będą z kolei dobrym argumentem wtedy, kiedy np. nasze dzieci chcemy już od najmłodszych lat uczyć dbałości o swoją przestrzeń (np. szuflady mogą być schowkiem na zabawki, a dzieci są odpowiedzialne za porządek w swojej szufladzie).
Innym rodzajem pojemnika na pościel w łóżku piętrowym jest pojemnik typu: tapczan podnoszony. W takim przypadku nie jest potrzebna dodatkowa przestrzeń obok łóżka, ponieważ wystarczy unieść do góry ruchomy stelaż, aby uzyskać dostęp do skrzyni - co obrazuje film (łóżko piętrowe HIT PLUS). Pojemnik na pościel typu tapczan podnoszony jest w mniejszym stopniu narażony na dostawanie się do niego kurzu, niż w przypadku klasycznej szuflady. Minusem systemu podnoszonego może być niemożność obsługi przez małe dzieci oraz ew. konieczność ściągnięcia z podnoszonej ramy przedmiotów, aby dostać się do wnętrza pojemnika (dotyczy np. sytuacji, w której w pojemniku są przechowywane inne przedmioty, niż pościel stricte do spania).

 • Czy łóżko piętrowe ma zostać doposażone w dodatkowe barierki zabezpieczające dzieci przed wypadnięciem z łóżka?

 Dla starszych dzieci, młodzieży i większości osób dorosłych, dodatkowa barierka nie będzie raczej potrzebna. Ale jeśli chcemy mieć pewność, żeby nasza mała pociecha nie spadła podczas snu z materaca, możemy pomyśleć o dodatkowej barierce zabezpieczającej. Producenci łóżek piętrowych mają różnego rodzaju barierki, dedykowane do swoich łóżek. Barierki różnią się od siebie wyglądem, wysokością i sposobem montażu. Najbardziej stabilne będą barierki przykręcane na stałe do konstrukcji łóżka, ale wadą takich barierek będzie częściowe ograniczenie do swobodnego dostępu do łóżka, co może mieć znaczenie, jeśli dziecko np. korzysta z łóżka także w ciągu dnia do zabawy (sama operacja demontażu barierki zajmuje parę minut, kwestia odkręcenia śruby kluczykiem). Innym rodzajem barierek będą barierki nakładane na deskę nośną łóżka na zasadzie „widełek” – w takich barierkach montaż / demontaż zajmuje parę sekund. Barierka może być w ciągu dnia schowana w szufladzie, i wyciągana tylko na noc do snu.

 • Czy rodzaj użytego materiału, rodzaj stelaża pod materacem, sposób montażu łóżka może mieć znaczenie dla jego wytrzymałości?

Oczywiście, mają ogromne znaczenie. Jeśli planujemy zakup łóżka na przynajmniej parę lat użytkowania, wybierzmy model łóżka z litego drewna. Jeśli na łóżku czasem lub regularnie będą spały osoby dorosłe, wybierzmy łóżko z litego drewna i wykonanego z desek o dużych przekrojach. Jeśli na łóżku będą spały wyłącznie małe dzieci i nie planujemy bardzo długiej perspektywy użytkowania łóżka, ale może się zdarzyć konieczność rozkręcenia łóżka i ponownego montażu, możemy się zdecydować na łóżka piętrowe  drewniane połączone z płytą meblową. Jeśli natomiast nie planujemy długiego użytkowania łóżka i nie planujemy demontażu, za wyjątkiem demontażu do ew. recyklingu, możemy się zdecydować na łóżka piętrowe wykonane wyłącznie z płyty meblowej. Generalnie: im więcej litego drewna, im większe przekroje tego drewna, tym cena łóżka będzie wyższa, ale płacimy za bezpieczeństwo i trwałość produktu. Oraz analogicznie, im niższa cena, im więcej płyty meblowej, tym jakość wytrzymałościowa łóżka będzie słabsza. Reasumując , trzeba mieć pełną świadomość swojej potrzeby zakupowej i wg niej wybrać odpowiedni produkt. Rodzaj stelaża pod materacem także wpływa na ogólną wytrzymałość łóżka. Największą wytrzymałość będą miały sztywne listwy stelażowe z litego drewna o rozstawie listew stelażowych poniżej 4cm i przekroju listwy 22mm. Każde zwiększenie rozstawu listew >4cm oraz zmniejszenie ich przekroju Listwy sprężynujące są polecane ogólnie do wszystkich rodzajów materacy, ale czy w przypadku łóżka piętrowego nie powinno się jednak rozważyć na pierwszym miejscu kryterium wytrzymałości stelaża? Pod tym kątem najbardziej wytrzymałe będą listwy sztywne. Jeśli chodzi o samą kwestię montażu łóżek: łóżka piętrowe drewniane połączone na śruby meblowe dają gwarancję wieloletniego użytkowania, oferują możliwość rozkręcenia i wykonania ponownego montażu. Dla przeciwieństwa, łóżka piętrowe wykonane z płyty meblowej i skręcane na tzw. konfirmaty, posłużą krócej, i nie ma mowy o ponownym montażu bez utraty stabilności (połączenia w płycie meblowej ulegają stopniowemu wykruszaniu, co finalnie może doprowadzić do zerwania konfirmatu).

 • Czy rodzaj bejcy / farby / lakieru użytego przy produkcji łóżka piętrowego ma jakieś znaczenie dla użytkownika?

Producenci łóżek, do wybarwienia mebli drewnianych, stosują całą gamę różnych preparatów. Są to bejce, oleje, woski, farby oraz lakiery. Dodatkowo, w/w produkty mogą być np. ekologiczne –wodorozcieńczalne, lub też zgoła odwrotnie - rozcieńczane rozpuszczalnikami chemicznymi np. na bazie np. acetonu. Największą odporność mechaniczną powłoki uzyskuje się np. przy zastosowaniu chemicznych lakierów poliuretanowych, ale czy w sytuacji, w której odbiorcą produktu będą dzieci, nie jest lepiej wybrać produkt ekologiczny? Z pewnością tak, bezpieczeństwo produktu powinno być głównym kryterium wyboru. Dodatkowo, ważne jest też stosowanie przez producentów łóżek preparatów z atestami, i tutaj - większe bezpieczeństwo - dają z pewnością produkty z rodzimej, polskiej produkcji.

 • Podsumowanie: jakie pytania powinniśmy zadać sprzedawcy przy zakupie łóżka piętrowego?
 • Czy na łóżku piętrowym mogą spać osoby dorosłe czy wyłącznie dzieci?
 • Jaka jest przewidziana max waga użytkownika na górnym i dolnym poziomie łóżka piętrowego?
 • Jakie jest prześwit między piętrami łóżka piętrowego?
 • Jakiej max wysokości materac może być zastosowany do łóżka piętrowego?
 • Jaki rodzaj pojemnika na pościel jest przewidziany przez producenta łóżka piętrowego?
 • Czy do łóżka piętrowego można domówić dodatkową barierkę zabezpieczającą dziecko przed wypadnięciem?
 • Czy łóżko piętrowe można wykonać na dowolny wymiar?
 • Jaki rodzaj bejcy / farby /lakieru został użyty przy produkcji łóżka? (ekologiczny wodorozcieńczalny czy chemiczny?)
 • Czy łóżko piętrowe zostało wyprodukowane w Polsce?
 • Z jakiego materiału zostało wykonane łóżko piętrowe? (lite drewno? drewno połączone z płytą meblową? płyta meblowa?)
 • Jaki sposób połączeń (śruby i nakrętki? konfirmaty?) został zastosowany w łóżku piętrowym?
 • Jaki rodzaj stelaża pod materac został zastosowany w łóżku piętrowym?
 • Jaka jest grubość i rozstaw listew stelażowych pod materac?

Zwracamy dodatkowo uwagę na: szerokości i grubości desek nośnych łóżka, solidność drabinki (drabinka powinna mieć szerokie i grube stopnie), z czego są wykonane kółeczka pojemnika na pościel (w przypadku wysuwanej szuflady kółeczka wykonane z twardego plastiku mogą rysować podłogę), jak długo producent jest obecny na rynku (zabezpieczenie serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego).

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowe konto

Masz konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło