#Porady

Malowanie i pielęgnacja mebli drewnianych

Malowanie i pielęgnacja mebli drewnianych

MEBLE Z NAUTURALNEGO DREWNA.
Pokochaliśmy meble z naturalnego drewna. Żyjemy w klimacie EKO. Zwracamy uwagę na to - co jemy, co na sobie nosimy. Wybieramy świadomie. Lata świetności mebli ze sztucznych płyt minęły.

ZMIENIAMY KOLOR.
Meble można wykonywać w kolorach naturalnych, ale można też zmieniać ich pierwotny charakter. Produktów jest całe mnóstwo. Który wybrać? Jak przygotować powierzchnię drewna?

PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI.
Szlifowanie wstępne – szlifowanie wykańczające – lakierowanie wstępne – międzyszlif operacyjny – lakierowanie końcowe. Taka jest ogólna kolejność procesu lakierowania.
W przypadku surowego drewna, podstawową sprawą jest jego odpowiednie wyszlifowanie. Ubytki w powierzchni możemy wypełnić szpachlą - odpowiednią do konkretnego rodzaju drewna. Szlifowanie wstępne – wybieramy papiery ścierne o grubej granulacji ok. 60-80. Szlifowanie wykańczające – wybieramy papiery ścierne o małej granulacji np. 200-300 (w zależności od rodzaju drewna). Przed nałożeniem pierwszej warstwy preparatu można zastosować tzw. podkład (np.lakier podkładowy), który poprawi jakość kładzionych powłok. Po nałożeniu pierwszej warstwy preparatu trzeba będzie wykonać tzw. międzyszlif opercyjny (czyli zmatowić/wypolerować podniesione, chropowate włókienka drewna – można to wykonać ręcznie np. za pomocą tzw. gąbek polerskich). Następnie kładziemy kolejną/e warstwy preparatu.

BEJCA + LAKIER?                                                       

Ideą bejcowania drewna jest zmiana jego koloru przy zachowaniu faktury i rysunku słojów. Jeśli chcecie Państwo uzyskać łóżko o wyraźnym zdecydowanym kolorze – np. białym, trzeba pamiętać, że bejca tego nie zapewni, a jedynie pozwoli nadać odcień, tonację, ale nigdy czystą barwę. Bejca barwi drewno nierównomiernie wnikając mocniej w miękkie słoje a słabiej w twarde, drewno po wybejcowaniu może dać efekt „zebry”. Jeśli nie są Państwo przekonani co do wyboru konkretnego koloru bejcy, najrozsądniej jest zamówić łóżko SUROWE NIELAKIEROWANE do wykonania koloru we własnym zakresie. Bejce są wykonywane indywidualnie dla potrzeb producentów mebli i są opisane nazwami w sposób całkowicie subiektywny. Nie można utożsamiać np. oferowanej u jednego producenta mebli bejcy orzechowej z każdą - ogólnie dostępną na rynku bejcą orzechową. Bejcowanie jest nierozłącznie związane z lakierowaniem: po wykonaniu czynności bejcowania, elementy muszą zostać polakierowane (lakier nitrocelulozowy* lub lakier wodny**) - w celu utrwalenia bejcy i nadaniu konstrukcji wytrzymałości mechanicznej. *Lakiery nitrocelulozowe charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną, ale ich zastosowanie wymaga użycia rozpuszczalników – te z kolei mają mocno charakterystyczny zapach. W ostatnich latach do głosu coraz częściej dochodzą jednak bezpieczne i ekologiczne lakiery wodne**, które pomimo słabszych parametrów wytrzymałościowych i organoleptycznie mniej wyraźnego efektu lakierowania – sprawdzają się dla większości zastosowań mebli codziennego użytku (lakiery wodne – rozcieńczane wodą, są praktycznie bezwonne). Na deskach lakierowanych lakierem wodnym mogą się pojawić tzw. mikropęknięcia - nie jest to wadą, ale jeszcze bardziej podkreślają naturalny charakter produktu. Bejcę i następnie lakier aplikuje się najczęściej natryskowo - za pomocą pistoletu.

LAKIEROBEJCA?
Jeśli decydujemy się na własnoręczną zmianę koloru drewna – bardzo wygodna w użyciu będzie dla nas lakierobejca. Nie musimy przy niej wykonywać osobnych operacji bejcowania i następnie lakierowania. Nie musimy posiadać pistoletu natryskowego. Jeden preparat rozwiązuje nam temat wyboru koloru i lakieru. Używamy wałków, pędzli i pędzelków.

FARBA AKRYLOWA?
Farba akrylowa w większym stopniu kryje słoje drewna, niż ma to miejsce podczas bejcowania. Farby mają większą pigmentację, powłoka jest grubsza, ale dłuższy jest z kolei proces schnięcia. Używamy wałków, pędzli i pędzelków.

OLEJ?
Uwydatnia charakter drewna, wnika wgłąb - ale nie ingeruje w jego powierzchnię, jak np. lakiery i farby. Meble olejowane wyglądają bardzo naturalnie. Pory drewna olejowanego nie są trwale zalane i pozamykane – jak np. w przypadku drewna lakierowanego, ale oddychają. Drewno olejowane nie elektryzuje się, nie przyciąga kurzu – jest przyjazne alergikom. Powłoka drewna olejowanego jest delikatniejsza, niż drewna lakierowanego – i z upływającym czasem stopniowo wysycha. Dlatego olejowanie jest zalecane okresowo – wtedy meble zawsze będą wyglądały na świeże (nakładanie kolejnych warstw oleju będzie powodowało naturalne, stopniowe ciemnienie drewna). Drewno olejowane można konserwować wyłącznie za pomocą dedykowanych - przeznaczonych do tego celu środków. Odkurzanie wykonujemy najczęściej na sucho - za pomocą miękkiej szmatki; raz na jakiś czas przecieramy meble szmatką delikatnie zwilżoną - zwykłą wodą (w przypadku drewna olejowanego nie wolno stosować agresywnych środków chemicznych).

WOSK?
Woskowanie - ekologiczny sposób na zmianę koloru łóżka. Wosk jest produkowany na bazie wosków naturalnych i mineralnych, nadaje powierzchni desek jedwabistość oraz podkreśla ich naturalną strukturę (nie jest więc kryjący, widać słoje drewna) a także zapobiega ich wysychaniu. Dzięki zawartości twardego wosku karnauba powłoka wosku odporna jest na uszkodzenia. Powierzchni zawoskowanych nie lakieruje się (inaczej niż w przypadku bejc, które to wymagają lakierowania). W przypadku, gdy woskowana powierzchnia z biegiem czasu staje się zabrudzona (stary wosk, kurz), można wykonać we własnym zakresie ponowne woskowanie, usuwając uprzednio starą powłokę za pomocą waty stalowej nasączonej środkiem usuwającym wosk. Meble świeżo woskowane charakterystycznie pachną („woskowo-świecowy” zapach). Odkurzanie wykonujemy najczęściej na sucho - za pomocą miękkiej szmatki; raz na jakiś czas przecieramy meble szmatką delikatnie zwilżoną - zwykłą wodą (w przypadku drewna woskowanego nie wolno stosować agresywnych środków chemicznych).

DREWNO CIEMNIEJE.
Łóżko drewniane to produkt naturalny, czyli wraz z upływem czasu kolor produktu może ulec zmianie (np. wskutek ekspozycji na promienie słoneczne itp.). Łóżko drewniane - wykonane z np. sosny - naturalnie ciemnieje; nowe łóżko dopiero co wyprodukowane - zawsze będzie jaśniejsze od łóżka już wcześniej eksploatowanego w mieszkaniu, największe zmiany widać na naturalnej lakierowanej sośnie i jasnych bejcach, np. bejcy białej (łóżko bejcowane na biało zmienia się wraz z upływem czasu w kierunku biało-kremowego). Jeśli pokryjemy łóżko farbą akrylową - efekt zmiany koloru wraz z upływem czasu będzie dużo mniejszy, niż w przypadku łóżka naturalnego pokrytego tylko lakierem czy też bejcą i lakierem.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowe konto

Masz konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło