#Porady

Łóżko dla seniora - poradnik

Łóżko dla seniora - poradnik

Łóżka dla seniorów.

Zdecydowana większość dostępnych na rynku łóżek nie jest przystosowana do korzystania z nich przez osoby starsze, seniorów. Dodatkowo, ta grupa użytkowników, jest z reguły niechętna zmianom, i dość nieufnie spogląda w kierunku nowych produktów. A szkoda, bo zakup nowego łóżka i materaca, znacząco może poprawić komfort spaniaa co za tym idzie, ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia.

Jakie parametry powinno mieć łóżko, aby spełniło oczekiwania najstarszej grupy Klientów?

Po pierwsze: łóżko dla seniora powinno być wyższe, niż klasyczne łóżko.

To znaczy jakie? Mówiąc o właściwej wysokości spania, należy uwzględnić: wzrost użytkownika, wysokość stelaża pod materacem (liczona od poziomu podłogi do poziomu górnej płaszczyzny listew stelażowych) oraz grubość materaca. Przykładowo: siedzisko przeciętnego krzesła to poziom ok 45cm, siedzisko kanapy, wersalki, narożnika – przeciętnie od ok 40cm do 45cm. Są to poziomy spania wygodne dla osoby o przeciętnym wzroście i dobrym stanie zdrowia. Ale jeśli codzienne czynności typu: wstawanie, siadanie zaczynają stwarzać problem, trzeba pomyśleć o odciążeniu kolan, a w tym np. pomoże wyższy poziom spania w łóżku (nie trzeba będzie mocno zginać kolan, schodzić mocno w dół przy siadaniu i używać dużej siły przy podnoszeniu się na tzw. „równe nogi”). Przykładowo: klasyczne łóżka oferują poziom stelaża na ok 22-28cm licząc od poziomu podłogi. Jeśli doliczymy do tego grubość materaca (najniższe od ok 8cm, wyższe do ok 24cm), to otrzymamy poziom spania od ok 30cm (22cm najniższe klasyczne łóżko + 8cm najniższy materac) do ok 52cm (28cm najwyższe klasyczne łóżko + 24cm najwyższy materac). Ale czy wybór najwyższego możliwego materaca, aby uzyskać większą wysokość spania, będzie idealnym rozwiązaniem dla seniora? Niekoniecznie. Wyższy materac to także większy ciężar, trudniej taki materac obracać (w celu przedłużenia żywotności), ciężej także będzie ściągnąć pokrowiec (w celu np. wyprania). Lepszym rozwiązaniem będzie zakup wyższego łóżka i klasycznie wysokiego materaca (ale nie najwyższego). Np. komplet: łóżko dla seniora i materac o statusie wyrobu medycznego FANDANGO to finalnie poziom spania = 40cm + 21cm = 61cm. Ale już np. łóżko dla seniora w połączeniu z materacem lateksowym ATENA o statusie wyrobu medycznego to finalnie poziom spania = 40cm + 13cm = 53cm. O tym, jaką konfigurację ostatecznie wybrać, musimy zdecydować sami, uwzględniając swój wzrost oraz własne preferencje.

Po drugie: dlaczego wybrać łóżko i materac do regularnego spania,  a nie klasyczną kanapę czy też wersalkę?

Teoretycznie można korzystać z kanapy, czy też wersalki, do regularnego spania, ale takie rozwiązanie nigdy nie będzie dawało najwyższej jakości snu. Meble tapicerowane są tak zaprojektowane, aby wytrzymywały długotrwałe obciążenie siedzącej osoby. Przy takich produktach stosuje się twardsze pianki, innego rodzaju sprężyny, które niekoniecznie będą najbardziej komfortową powierzchnią do spania. Dodatkowo, z upływem czasu, w miejscach maksymalnie obciążonych, dochodzi do stopniowego zdeformowania powierzchni spania. Osoba śpiąca może tego początkowo nie odczuwać, ale z upływem czasu może to doprowadzić do problemów z kręgosłupem. Najważniejsza zasada: mebel do siedzenia nie powinien być meblem do regularnego spania.

Po trzecie: czy rodzaj stelaża (pod materac) ma jakieś znaczenie?

Oczywiście, ma duże znaczenie. Ale nie ma jednej odpowiedzi, który stelaż w danej sytuacji będzie lepszy: czy stelaż ze sztywnych desek, czy też elastyczne listewki ze sklejki. Producenci materacy bardzo często wskazują (w karcie gwarancyjnej), jaki stelaż pod materac powinien być zastosowany. Np. zwyczajowo materace kieszeniowe, lateksowe, z pianką termoelastyczną  - (zgodnie z np. warunkami gwarancji materacy firmy JANPOL) wymagają podparcia stelażem na listwach elastycznych. Chodzi o to, żeby stelaż elastyczny ew. zamortyzował zbyt mocny nacisk na materac oraz zapewnił odpowiedni rozstaw pomiędzy listewkami (żeby ew. sprężynka kieszeniowa o określonej średnicy „nie wpadła” pomiędzy listwy stelażowe). Ale czy dla osoby starszej, która ma duże problemy z poruszaniem się, wstawaniem i siadaniem na łóżku, stelaż elastyczny będzie najlepszy? Wręcz odwrotnie. Zdecydowanie łatwiej będzie takiej osobie wstać i siadać na materacu, pod którym będą ułożone sztywne (a nie elastyczne) listwy stelażowe. Oczywiście, taki stelaż też powinien mieć gęsty rozstaw pomiędzy listwami (co ok 3-4cm). Reasumując: podejmując decyzję odnośnie rodzaju stelaża pod materac, należy oczywiście wziąć pod uwagę wymogi wynikające z karty gwarancyjnej materaca, ale trzeba też uwzględnić konkretną sytuację – pod kątem komfortu docelowego użytkownika.

Po czwarte: dlaczego łóżko drewniane a nie łóżko z płyty meblowej?

Tutaj odpowiedź jest prosta. Łóżka drewniane gwarantują stabilność i trwałość. Mocna konstrukcja łóżka pozwala na opieranie się na zagłówku, chwytanie za ramę, podciąganie się – bez ryzyka złamania elementu. Łóżka z płyty meblowej mogą zwracać uwagę niższą ceną, ale trzeba pamiętać o tym, że połączenia w takich łóżkach są mniej trwałe, mogą ulegać stopniowemu wykruszeniu, a tym samym z czasem stwarzać większe ryzyko dla użytkownika.

Po piąte: czy rodzaj bejcy / lakieru użyty w łóżku dla seniora ma jakieś znaczenie?

Największą odporność mechaniczną nadają drewnu preparaty na bazie np. poliuretanów, rozcieńczane rozcieńczalnikami chemicznymi. Takie produkty odznaczają się jednak początkowo mocno wyczuwalnym zapachem, co może być problemem w przypadku osób wrażliwych na alergie. Dlatego bezpieczniejszym wyborem będą zawsze preparaty wodorozcieńczalne. I choć produkty ekologiczne mają mniejszą wytrzymałość mechaniczną, dają organoleptycznie mniej widoczny efekt lakierowania, to są bezpieczniejsze dla użytkownika, i z tego względu powinny być brane pod uwagę, jeśli użytkownikami łóżka będą dzieci, alergicy lub osoby starsze.

Po szóste: wybierajmy świadomie produkty bezpieczne, Polskiej produkcji – wspieramy wtedy rodzimą gospodarkę a w zamian otrzymujemy „zdrowy” mebel, który przyczyni się do poprawy naszego samopoczucia.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowe konto

Masz konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło