#Porady

Jak ustawić łóżko w sypialni? Gdzie powinno stać?

Jak ustawić łóżko w sypialni? Gdzie powinno stać?

Dobry sen to gwarancja nie tylko doskonałego samopoczucia, ale także zdrowia. Dlatego warto dowiedzieć się, jak ustawić łóżko w sypialni. Dzięki temu pomieszczenie to zapewni Ci efektywny wypoczynek. W Zaczarowanej Sypialni na tym, jak powinno stać łóżko w sypialni, znamy się jak nikt, dlatego postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się: czy sen naprzeciwko drzwi to dobry pomysł, co to są zasady feng shui i co mają wspólnego z sypialnią, jak radzić sobie z urządzaniem przestrzeni sypialnej na poddaszu oraz czy łóżko może stać obok komody lub szafy.

Dobry sen to gwarancja nie tylko doskonałego samopoczucia, ale także zdrowia. Dlatego warto dowiedzieć się, jak ustawić łóżko w sypialni. Dzięki temu pomieszczenie to zapewni Ci efektywny wypoczynek. W Zaczarowanej Sypialni na tym, jak powinno stać łóżko w sypialni, znamy się jak nikt, dlatego postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się: czy sen naprzeciwko drzwi to dobry pomysł, co to są zasady feng shui i co mają wspólnego z sypialnią, jak radzić sobie z urządzaniem przestrzeni sypialnej na poddaszu oraz czy łóżko może stać obok komody lub szafy.

Jak ustawić łóżko w sypialni, żeby dobrze spać?

Zastanawiając się, jak ustawić łóżko w sypialni trzeba przemyśleć wiele istotnych kwestii. Tylko dzięki temu możliwe będzie stworzenie funkcjonalnego i estetycznego wnętrza. Zanim jednak zdecydujesz, gdzie postawić łóżko, zacznij od wybrania pomieszczenie, w którym urządzisz sypialnię. Jej usytuowanie będzie wpływało na nasłonecznienie wnętrza. Dlatego powinna znajdować się w południowo-zachodniej części domu. Zadbaj też o to, by sypialnia była odizolowana od innych pomieszczeń. Dzięki temu nie tylko jej zaciemnienie będzie o wiele prostsze, ale także stworzysz cichą i intymną atmosferę.

Istotną kwestią jest także odpowiednia aranżacja sypialni. Dzięki niej możesz zadbać o dobry i zdrowy sen. Szczególną uwagę zwróć na:

 • oświetlenie – oprócz oświetlenia sufitowego warto zadbać także o dodatkowe źródła światła. Dzięki nim stworzysz przyjemną i relaksującą atmosferę,

 • kolor – w sypialni powinny być stonowane kolory, które działają uspokajająco. Wybrać możesz beż, niebieski czy jasny róż,

 • oddzielenie przestrzeni do snu – jeśli sypialnia pełni też inne funkcje, np. jest Twoim miejscem do pracy, zadbaj o to, by każda przestrzeń była oddzielona. Możesz wykorzystać w tym celu parawan,

 • dodatki – wybieraj tylko takie akcesoria, które są potrzebne. Dzięki temu nie zagracisz wnętrza niepotrzebnymi dodatkami,

 • łóżko – istotną kwestią jest wybór odpowiedniego łóżka. Optymalna powierzenia do spania to 90 cm szerokości i długość o 30 cm większa niż wynosi wzrost osoby śpiącej.

Po zaplanowaniu sypialni można zacząć zastanawiać się, gdzie postawić łóżko w sypialni. Szczególną uwagę zwróć na jego usytuowanie względem ścian, drzwi i okien.

Ustawienie łóżka w sypialni według feng shui

Łóżko to najważniejszy mebel w sypialni. To ono wpływa na jakość snu, a więc i na dobre samopoczucie, zdrowie i wydajność. Nie dziwi więc, że starożytna chińska filozofia feng shui od stuleci zastanawia się, jak najlepiej ustawić łóżko w sypialni. Efektem tych rozważań są zasady, dzięki którym dobrze wyśpisz się i od samego rana będziesz pełen/na energii.

Jak ustawić łóżko w sypialni w stylu feng shui? Po pierwsze warto zadbać o to, by do łóżka był swobodny dostęp z trzech stron. Jeśli to możliwe umieść je w centralnej część pomieszczenia. Dzięki temu pięknie wyeksponujesz łóżko. Zwróć także uwagę na to, by wezgłowie oparte było o ścianę, co umożliwia swobodne opieranie się o nie.

Kolejną istotną kwestią według feng shui jest to, jak ustawić łóżko w sypialni względem kierunków świata. Twoja głowa powinna znajdować się na północy, a nogi być skierowane na południe. Taki układ sprawi, że promienie słońca nie będą zbyt wcześnie pojawiać się w okolicach Twojej twarzy. Dzięki temu sen potrwa chwilę dłużej.

Jak ustawić łóżko w sypialni względem okna i drzwi?

Jak powinno być ustawione łóżko w sypialni – przy oknie czy ścianie? Filozofia feng shui zakłada, że miejsce do snu nie powinno znajdować się pod oknem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie łóżka wzdłuż ściany. Dzięki temu nie tylko unikniesz nieprzyjemnych przeciągów, ale także zachowasz swobodny dostęp parapetu. Ponadto decydując się na łóżko pod oknem, jednocześnie zasłonisz kaloryfer, co znacząco zaburzy ogrzewanie pomieszczenia i wpłynie negatywnie na Twój sen, gdyż głowa przy źródle ciepła obniża komfort wypoczynku.

Kolejną istotną kwestią jest to, jak ustawić łóżko względem drzwi według feng shui. Przede wszystkim nie może ono znaleźć się naprzeciwko i obok drzwi. Łóżko powinno być wyeksponowane, ale nie utrudniać wchodzenie do pomieszczenia

Ustawienie łóżka w sypialni na poddaszu — co ze skosami?

Poddasze to idealne miejsce do aranżacji sypialni. To pokój oddzielony od pozostałej części domu, dzięki czemu panuje tam cicha i przyjemna atmosfera, która sprzyja wypoczynkowi. Skosy potrafią jednak utrudnić aranżację tego pomieszczenia. Jak ustawić łóżko w sypialni na poddaszu? Jeśli skosy są wysokie, warto zaplanować pod nimi miejsce do spania. Łóżko może być ułożone równolegle lub prostopadle do nich. Warto jednak zadbać by po jego trzech stronach była wolna przestrzeń, która ułatwia poruszanie się. Co jednak gdy, skosy są zbyt niskie, a umieszczenie pod nimi łóżka wiązałoby się z częstym uderzeniem głową w sufit? W takim wypadku warto nieco inaczej zaaranżować sypialnię. Pod skosami umieść komodę lub inne mebel do przechowywania drobiazgów, a łóżko postaw na ścianie pozbawionej skosów. Jeśli to niemożliwe, oddal je nico od ściany, tak by możliwe było swobodne siedzenie na łóżku.

Jak ustawić łóżko w małej sypialni?

Zastanawiasz się, jak ustawić łóżko w małej sypialni? Przede wszystkim nadal obowiązuję Cię wszystkie wcześniej wymienione zasady. Jeśli możesz umieść łóżko pośrodku ściany naprzeciwko wejścia do pokoju. Co jednak gdy jest to niemożliwe? Wtedy niestety musisz pójść na pewne kompromisy i ustawić łóżko np. pod oknem. Pamiętaj jednak, by pozostawić wystarczająco dużo miejsca po bokach na szafki nocne. Istotne jest również, by nie zagracać pomieszczenia. W małej sypialni powinno być tylko to, co jest absolutnie konieczne.

Ustawienie łóżka a inne meble w sypialni — komoda i szafa

Choć łóżka są najważniejsze w sypialni, to nie można zapomnieć także o innych meblach. Tuż obok nich powinny znaleźć się szafki nocne, które są niezwykle praktycznym rozwiązaniem, gdy np. lubisz czytać przed snem. Na stoliki odłożysz także okulary czy tabletki. Jeśli nie masz na nie miejsca, możesz zamontować półki na ścianie, które spełnią podobną funkcję.

Szafa najlepiej prezentuje się, gdy jest ustawiona prostopadle do łóżka. Upewnij się jednak, czy taki układ pozwoli Ci na swobodne otwieranie drzwi i komfortowe poruszanie się po pokoju. Wiele osób decyduje się także na komodę w sypialni. Jeśli jest ona duża, warto postawić ją bliżej rogu pokoju. W przypodku gdy potrzebujesz nieco mniej miejsca do przechowywania, ciekawym pomysłem jest drewniana skrzynia, którą umieszcza się w nogach łóżka. Z powodzeniem zastąpi ona komodę, a jednocześnie wygląda niezwykle estetycznie.

Podsumowanie

Wiesz już, jak powinno być ustawione łóżko. Teraz pora wybrać odpowiedni model. Nasz sklep z łóżkami ma niezwykle szeroką ofertę, która z pewnością spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Znajdziesz u nas łóżka kontynentalne, łóżka tapicerowane, a także materace. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Nowe konto

Masz konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło